גוגל דודל מהחלל

מאת רוני קלבו
66 שנה לדיווחים על עב"מ באזור רוזוול, ניו מקסיקו – המקרה שהצית חרושת של תיאוריות קונספירציה מכאן עד פרויקט לון, לרבות סרטים וספרים – וגוגל החליטו לעשות לנו דודל בהתאם.

אישית אני חושבת שהגוגל דודל הוא אחת מההמצאות הגדולות של גוגל, גם מההיבט העיצובי אבל גם ובעיקר מההיבט החינוכי. העובדה שלכל דודל הסיפור שלו, אם זה מידע אודות אישיות חשובה או אירוע היסטורי, כאשר לכל דודל ההקשר הלוקאלי שלו (הגוגל דודל הישראלי ביום העצמאות, למשל, בהכרח יהיה שונה מזה האמריקני או הספרדי וכן הלאה), מוסיפה לתפיסה שלי את גוגל כחברה שלא מחפשת רק מקורות רווח נוספים. בטוחה שיהיו ציניקנים (או שמא ריאליסטים?!) שיגידו שלא רחוק היום שהגוגל דודל יכלול פרסומות אבל עד אז אני אמשיך ללחוץ על הגוגל דודל ואהנה מהמידע שהוא מספק לי.

אינטרנט אלחוטי לכל – Project Loon by Google

מאת רוני קלבו

יותר מ-50 שנה אחרי הטבעת המונח " הכפר הגלובלי" של מרשל מקלוהן גוגל שבים ומוכיחים שהם לגמרי חיים את הגלובליות ושלא רק שהם לא מפסיקים לחשוב – הם תמיד חושבים ובגדול.
הפעם מדובר על פרויקט אינטרנטי ברשתות בלונים / כדורים פורחים ענקיות שירחפו אי שם בחלל ויוכלו לספק אינטרנט לכל תושבי כדור הארץ באשר הם, בעיקר באזורי העולם הרחוקים ובין היתר בעיתות משבר, אז לא פעם רשתות האינטרנט נוטות לקרוס.
לפרויקט קוראים Project Loon ואפשר ללמוד עליו מהסרטון החביב הבא:

שלב הטסטינג של הפרויקט החל החודש (יוני 2013) בניו זילנד ע"י הפרחת 30 כדורים פורחים עם מטען אנרגיה סולארית ובהתאם לתוצאות שלו יעבור לשלב הבא.

תגידו שלום לרובוט החדשות של גוגל Googlebot News

מאת רוני קלבו

למי שבמקרה נקשר לרובוט החדשות הייעודי של גוגל, זה הזמן לאזור כוחות, לקחת נשימה עמוקה ולהיפרד ממנו לשלום. גוגל הודיעה כי מהיום רובוט החדשות שלהם יותא לגמלאות ולא יסרוק יותר אתרי חדשות ברשת.
רובט החיפוש המהולל של גוגל הוא שיחליף את מקומו.

חסימת תכנים חדשותיים מרובוט הסריקה של גוגל
בכל הנוגע לחסימת תכני חדשות מהרובוט הכללי של גוגל, הפתרון הלגיטימי הוא עודנו שימוש בקובץ robots.txt. כל שעליכם לעשות הוא להגדיר חסימת תוכן כזה או אחר תחת User-agent: Googlebot-News.
גוגל אישרה כי על אף השינויים והחלפת הרובוטים, היא עדיין תתייחס לשורה זו.

אפשרות נוספת היא שימוש בתגית המטא רובוט (meta robots tag) פר דף תוכן אותו רוצים לחסום.
לחסימה מלאה של התוכן, כולל הלינקים המופיעים באותו דף, יש להשתמש בשורה הבאה:

<META NAME="GOOGLEBOT" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

ומה לגבי ניטור חסימת תכנים חדשותיים?
הבעיה בחיסול הפרדת הכוחות בין סריקת תוכן ברשת באופן כללי וסריקת חדשות באופן ספציפי נוגעת ליכולת הניטור של סריקה זו. על אף היכולת להמשיך ולמנוע חסימת סריקה של תכנים חדשותיים, גוגל לא תספק על כך מידע ב"כלי הניהול של גוגל למנהלי אתרים" (Google Webmaster Tools) באופן שיאפשר לבעלי אתרים לוודא כי הם לא חוסמים בטעות סריקה של תכנים חדשותיים שהם כן מעוניינים בסריקתם.

הצעד הזה של גוגל לא ממש ברור. מה שכן, עובדה זו מטה את המאזניים לטובת האפשרות של שימוש בתגיות מטא רובוטס לשם חסימת תכנים ספציפיים. הדבר כרוך ביותר מאמץ, בעיקר עבור אתרים מרובי תכנים, אך, נכון לעכשיו, עושה רושם כי זו האופציה הבטוחה ביותר.